گروه نان و غلات

گروه نان و غلات🥔🍞
✅ غلات به دو زیرگروه غلات کامل و غلات تصفیه شده تقسیم می‌شوند
.
الف) غلات کامل: دانه‌هایی هستند که سبوس و جوانه آن‌ها جدا نشده است. مانند: آرد سبوس دار، نان سنگک، بلغور گندم، بلغور جو دو سر، بلغور ذرت کامل، برنج قهوه‌ای
.
ب) غلات تصفیه شده: عبارتند از غلاتی که سبوس و جوانه آن‌ها جدا شده‌اند. مانند: شیرینی‌ها، کیک‌ها، نان‌های سفید باگت، برنج سفید و آرد سفید و …
سبوس چیست؟
.
🌾 پوسته خارجی و هضم نشدنی گندم، جو دوسر، برنج و سایر دانه‌های غلات است که از غنی‌ترین منابع فیبر نامحلول محسوب می‌شود. سبوس منبع بسیار خوبی از فیبر، ویتامین‌هایی نظیر: نیاسین، ریبوفلاوین، تیامین، فولات و املاحی نظیر: پتاسیم، فسفر، روی، آهن، منیزیم و سلنیوم است. سبوس غنی ترین منبع غذایی فیبر محسوب می‌شود.
.
🌾 مواد الیافی و سلولزی موجود در پوسته گندم که حاوی این مواد مغذی است به سادگی آن را در کارخانه های تهیه آرد گندم از گندم جدا کرده و تقدیم چهار پایان می‌کنند و فقط نشاسته گندم سهم انسان می‌شود.
.
✳️ تاریخچه مصرف سبوس در آرد
.
🌾 در گذشته نان سنگک از آرد کامل تهیه می‌شد یعنی تنها ۲% پوسته خارجی گندم را تحت فرآیند کپک گیری جدا می‌کردند. قسمت اعظم ریزمغذی‌های موجود، در آرد گندم یافت می‌شد و ارزش تغذیه‌ای آن به مراتب بالاتر از آردهای دیگر بود.
.
🌾 چند سال بعد به دلیل رعایت نکردن مسائل بهداشتی، مسئولین وزارت بهداشت جلوی تولید آرد کامل را گرفتند و آن را تبدیل به آرد ۵/۸۶% استخراج (آرد ۵/۱۳% سبوس گرفته) کردند و خوشبختانه بعد از تلاش چندین ساله دوباره تغییردراستخراج آرد صورت گرفت و تا ۴-۳ سال پیش آرد نان سنگک حدود ۷% سبوس‌گیری می‌شد (آرد ۹۳%)
.
❎ از آنجایی که بدن انسان برای هضم انواع سبوس به مدت زمان زیادی نیاز دارد، همین امر باعث می‌شود، میزان قندخون با مصرف آن‌ها به آهستگی تغییر کند
.
🌾 در همین دوره آرد لواش و تافتون ۱۳% و آرد نان بربری ۱۸% سبوس گیری می شد. اما در سال های اخیر به بهانه اینکه مردم بیشتر نان سفید را می‌پسندند، میزان زیادی از سبوس گندم از تمامی آردها گرفته می‌شود (۲۳%-۱۸%) که این مسئله می‌تواند مشکل اضافه وزن و چاقی (در کنار گرسنگی سلولی) را در مردم جامعه بیشتر کند.
۰

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *