طرز تهیه نان صبحانه

هیچ چیز مثل یک نان خوشمزه در اول صبح به همراه یک صبحانه ی مقوی به آدم لذت و انرژی نمیده. با ما همراه باشید تا دو روش دستور پخت نان صبحانه را به شما آموزش دهیم.

طرز تهیه نان صبحانه

مواد لازم:

زرده تخم مرغ ۲ عدد 

شکر ۳ قاشق غذاخوری 

روغن یا کره ۳ قاشق غذاخوری

شیر ولرم ۱ لیوان

خمیر مایه ۱ قاشق غذاخوری

ارد سفید ۲ تا ۳ لیوان

نمک نوک قاشق

طرز تهیه:

 شیر ولرم ( شیر داغی که دست را نسوزاند ) را با خمیر مایه مخلوط کنید سپس شکر ، روغن یا کره اب شده و یک زرده تخم مرغ را نیز اضافه نمائید ، تمام مواد را خوب مخلوط کنید تا شکر حل شود.حالا نوبت اضافه کردن ارد است ، اردی که چند بار الک شده است را قاشق قاشق اضافه کنید تا اندازه ای که بتوانید خمیر را با دست تان بلند کنید ( ارد زیاد نریزید ، فقط تا اندازه ای که چسبندگی خمیر از بین برود ) ، در این مرحله خمیر را با دست بگیرید و مدام به کف ظرف بکوبید و ورز دهید و چندین بار تکرار کنید ( مهمترین بخش تهیه نان ورز دادن ان است ).

پس از بدست اوردن خمیری ترد و لطیف ان را درون کاسه ای که چرب شده است قرار دهید و روی ان با چاقو یک بزنید ، در جای گرمی به خمیر یک ساعت استراحت دهید  تا حجم خمیر دو برابر شود و پس از این مدت خمیر را کمی ورز داده و تکه هایی یک اندازه از خمیر ببرید.

س از این برش زدن کمی دیگر خمیر ها را ورز دهید و با وردنه خمیرها را باز کنید ، درون هر خمیر را مقداری کشمش ، گردو ، کنجد و … بپاشید.

روی ظرف یا سینی مورد نظر را کمی چرب کنید و خمیر را به شکل دلخواه حالت دهید ( هر شکل و طرحی که دوست دارید ) ، روی خمیرها پارچه ای بیندازید و مدت ۳۰ دقیقه به خمیرها استراحت دهید تا کمی دیگر نیز حجم پیدا کنند سپس مقداری کره یا روغن را با ۱ زرده تخم مرغ و کمی شیر مخلوط کنید و روی خمیرها بمالید و روی ان نیز کمی کنجد بپاشید.

ظرف نان را درون فری که از قبل با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم کرده اید به مدت ۲۰ – ۳۰ دقیقه بسته به نوع فر قرار دهید ، در اواسط پخت نیز میتوانید مجدد روی نان ها را با مخلوط زرده و شیر برس بکشید ، در انتهای پخت نیز حرارت بالای فر را ۲-۳ دقیقه روشن کنید تا روی نان ها نیز برشته و طلایی شود.

نکته ها : میتوانید برای روی نان از هر چیزی که دوست دارید استفاده کنید ( پودر نارگیل ، پسته ، گردو و … ) ، درون نان را نیز میتوانید قبل از پخت با خرما ، گردو ، شکلات و … پر کنید یا به همین صورت ساده اماده کنید.

در زمان روشن کردن فر کاسه ای اب داخل فر قرار دهید تا همزمان با گرم شدن فر ، رطوبت مناسبی نیز برای پخت نان ها ایجاد شود و نان ها خشک نشوند.

 

روش دوم

طرز تهیه نان صبحانه

دستور پخت نان صبحانه

مواد لازم (برای ۱۶ عدد نان) :

شیر – سه چهارم پیمانه به علاوه ۲قاشق غذاخوری

* شکر – یک و نیم قاشق غذاخوری

* مایه خمیر – یک و یک چهارم قاشق چای خوری

* کره آب شده – ۳قاشق غذاخوری

* آرد – ۲پیمانه

* نمک – یک قاشق چای خوری

مواد لازم برای روی نان:

* آب – نصف پیمانه

* جوش شیرین – یک و نیم قاشق غذاخوری

* تخم مرغ زده شده با یک قاشق چای خوری آب

* دانه کنجد – به میزان لازم

طرز تهیه خمیر:

* شیر و شکر را گرم کرده تا ولرم شود. خمیرمایه به آن اضافه کنید و بگذارید به مدت ۷ دقیقه بماند تا ور بیاید. * کره، آرد و نمک را اضافه کنید و هم بزنید.

* خمیر را روی سطحی که آرد دارد ورز دهید، در صورت چسبناک بودن می توانید کم کم آرد را اضافه کنید.

* کاسه مناسب را کمی چرب کنید و خمیر را در آن قرار دهید و روی آن را بپوشانید و به مدت یک ساعت در مکان گرم قرار دهید تا حجم آن دوبرابر شود.

* خمیر را به ۱۶قسمت تقسیم کرده و هر کدام را به شکل گرد در بیاورید و با فاصله روی سینی حاوی کاغذ روغنی قرار دهید. روی آن را بپوشانید و بگذارید ۱۰دقیقه دیگر بماند تا ورز بیاید.

* فر را روی ۱۹۰درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

* آب را به جوش بیاورید و به آرامی جوش شیرین را به آن اضافه کنید. این مخلوط کف خواهد کرد.

* با مخلوط جوش شیرین و آب به طور کامل روی نان ها را با برس بمالید.

* سپس مخلوط تخم مرغ زده شده با آب را روی نان بمالید و روی آن دانه کنجد بریزید و یک علامت به علاوه () روی نان ایجاد کنید.

* نان را به مدت ۲۰ تا ۲۵دقیقه در فر قرار دهید تا روی آن طلایی شود.

* در صورت تمایل ، می توان از مخلوط جوش شیرین که باعث براقی نان می شود، صرف نظر کرد.